Ekspress Digital

ekspress 1

Ekspress Grupi uus pildipank teenindab ajakirjanikke ja fotograafe

Ekspress Grupp soovis juurutada parimat platvormi uuele pildipangale, mida kasutavad gruppi kuuluvate ajalehtede, ajakirjade ja portaalide ajakirjanikud. Sobiva lahenduse pakkus Atea.

Ekspress Gruppi kuulub kaheksa ettevõtet, sh Eesti suurim uudisteportaal Delfi ning nädalalehed Eesti Ekspress ja Maaleht. 1989. aastal asutatud meediakontserni eesmärk on olla Baltimaade juhtiv meediaettevõte. Et seda eesmärki saavutada, otsustati võtta kasutusele uus pildipank Digital Asset Management ehk DAM.

Meediakontserni pildipanga puhul on määrav kriteerium tulemuste kuvamise kiirus – olulise sündmuse puhul pole meediaettevõtte jaoks midagi efektsemat kui värske pilt sündmuskohalt. Väga oluline on ka fotode erinevatesse formaatidesse töötlemise kiirus, sest portaalide tihedas konkurentsis on arvel iga sekund – võidab see, kes suudab kõige kiiremini uudise ja pildi üles laadida. Kui sellesse loetellu lisada veel pidevalt ja kiiresti kasvavad andmemahud (fotosid tehakse iga päev juurde), täismahus varundamine ning vajadus kasutada pildipanka kõikjalt maailmas, siis oli lahendusi vajavaid väljakutseid mitmeid.

Kogu grupile IT teenust pakkuv Ekspress Digital valis pildipanga lahenduse pilveteenusena, et pildid oleksid alati ajakirjanikele ja fotograafidele kättesaadavad. Ekspress Digitali süsteemiadministraatorite osakonna juht Rahel Priisalu sõnul oli DAM-i seadistamine ja kasutamine ka Ekspress Digitali jaoks uus kogemus: „Tootetutvustuse järgi pidi DAM-i seadistamine olema suhteliselt lihtne ja mugav. Reaalsus oli loomulikult midagi muud. Eriti keeruliseks läks olukord meie jaoks siis, kui selgus, et meie implementatsioon DAM-i tarkvarast on mahu mõttes üks mastaapsemaid. Tänu koostööle Atea tehniliste spetsialistidega muutsime lahendust vastavalt vajadusele ja ilma suure bürokraatiata. Tulemuseks saime ideaalselt töötava pildipanga, mis vastab ka kõige nõudlikuma ajakirjaniku soovidele,“ ütleb Priisalu.

Atea teenuste majutusüksuse juht Rene Kaalo ütleb, et seadistamine ja juurutamine kulges sujuvalt. Üks keerulisemaid nüansse pildipanga projekti juures oli aga varunduse tagamine ja andmete taastamine. „Nii suurte ja oluliste andmemahtude juures ei ole eksimisvõimalust, sest väiksemgi viga võib tähendada ilma pildita ilmuvat uudislugu. See omakorda võib tähendada näiteks Delfi lugejate liikumist konkureerivasse uudisteportaali. Konsulteerisime EMC spetsialistidega ning otsustasime lisada teise andmemassiivi, sest teatavasti ei ole pilte võimalik ei deduplitseerida ega ka pakkida, mis tegi võimatuks tavapäraste varunduslahenduste kasutamise. Nüüd kopeeritakse igal öösel muutunud andmed ühelt andmemassiivilt teisele. Tänu sellele jäävad fotod alles ka siis, kui üks andmemassiividest tõrkuma või koguni hävinema peaks,“ selgitab Kaalo ja ütleb, et on kasutusel on andmemassiivi snapshot tehnoloogia, mille abil on võimalik andmed lihtsalt ja kiiresti taastada.

ekspress 2


Mine tagasi