2018-11-15

Narva Aleksandri kirik sai Baltikumis ainulaadse projektsioonisüsteemi

Atea Eesti paigaldas taasavatud Narva Aleksandri kirikusse Baltikumis ainulaadse projektsioonisüsteemi, millest kuvatav videoinstallatsioon katab 360 kraadi raadiuses 520-ruutmeetrise laekupli pinna. Videoinstallatsioon nimega “Taevas Narva kohal” kuvatakse kiriku võlvide alla ning seda saavad külastajad jälgida spetsiaalselt selleks kohandatud toolidest.

Atea Eesti tegevjuhi Ruslan Štšerbjuki sõnul on suur au teostada taas ühte põnevat ja innovaatilist projekti ajalooliselt nii olulise ehitise jaoks. „Oleme tehnilise teostusega kaasa aidanud mitme muuseumi digiarengule, seal hulgas ERMi, Ajaloo- ja Filmimuuseumi ja Lennusadama projektide teostumisele. Võime julgelt väita, et oleme valdkonnas teerajajad ja suudame pakkuda väga huvitavaid erilahendusi, mis muudavad meie muuseumid kaasaegseks ja interaktiivseks. Nüüd on meil heameel koos Narva Aleksandri kirikuga olla innovatsiooni algatajaks täiesti uues suunas. Loodame, et sarnane installatsioon leiab peagi oma koha ka teistes Eesti kirikutes,“ sõnas Štšerbjuk.

Kokku paigaldati ruumi 8 videoprojektorit, mida toetab sobilik 32 valgustiga valguslahendus ja keskkonda sobiv helisüsteem. Tänu tipptehnoloogiatele on võimalik näidata kiriku võlvide all kvaliteetset installatsiooni, mis jätab külastajatele eheda elamuse.

„Lahendus on erakordne just oma kõrgtasemel projektorite arvukuse poolest, mis installatsiooni formaati arvestades peavad kokku kuvama ühtse pildi. Samuti tegid süsteemi paigaldamise keerukaks ruumi tingimused – seadmed peavad kohanduma temperatuuri ja niiskuse taseme kõikumistega ning kuvama sünkroonis pilti ka juhul kui mõni projektoritest nihkub paigast,“ selgitas Atea IT lahenduste üksuse juht Anton Hajenko lahenduse eripära. Hajenko tõi välja, et kogu installatsiooni saab juhtida ühest puutepaneelist, mis muudab püsinäituse haldamise kohapeal mugavaks ning ei nõua spetsiaalset tehnilist tuge.

Videoinstallatsiooni idee ja kontseptsioon pärineb agentuurilt Exporabbit. „Oli selge, et kiriku kordategemine on väga suur ettevõtmine. Arvestades soovi saal juba lähiajal inimestele avada, tuli seda vaadata pilguga, mis kasutaks ära ruumi puuduseid tema tugevustena. Videopinnana mureneva muljega lagi ning lühtrite puudumine muutusid seega hoopis eelisteks ja installatsiooni loomisele pigem kasukstulevaks teguriks. Koos Taavi Varmi, Ardo Ran Varrese ja Donald Tombergiga tööle asudes saime aru, et tegeleme täiesti uue formaadiga: videoinstallatsiooni teostamine iseseisva teosena, mis räägib süžeega loo, on eristuv kõigest varemnähtust,“ kirjeldab „Taevas Narva kohal“ püsinäituse valmimise protsessi Exporabbiti loovjuht Erika Saks. Samuti oleme väga rõõmsad nähes Atea teostuslahendust, mis kõik selle sisu elamuslikult aitab vaatajateni tuua“, lisas Saks.

Atea ASA on suurim IT-teenuste ja terviklahenduste pakkuja Põhjamaades ja Baltikumis, tegutsedes Norras, Rootsis, Taanis, Soomes, Leedus, Lätis ja Eestis. Ateal on 7 riigis kokku 87 kontorit ning ettevõttes töötab üle 6900 töötaja. Eestis paiknev Atea Eesti on IT-täisteenust pakkuv ettevõte, kes osutab IT-haldusteenust mitmetele rahvusvahelistele ettevõtetele, nende seas Bigbank, Mandatum Life Insurance Baltic ja Hurtigruten. IT-lahenduste osas on Atea silmapaistvamaid projekte ERM-i innovaatiliste digilahenduste tehniline teostus. Atea Eesti 2017. aasta kogukäive oli 22,4 miljonit eurot ning ettevõttes töötab 64 inimest.