2015-11-04

Rob Creemers Atea Actionil: Me elame juba tänasel päeval nagu ulmemaailmas

Täna Swissotelis toimuval Eesti suurimal IT-konverentsil Atea Action arutletakse selle üle, milline on digitaalne tulevikumaailm. Konverentsi avakõneleja, digimaailma ja tehnoloogiatrendide jälgija Rob Creemersi sõnul pole tehnoloogiata elu enam võimalik ega mõeldav.

Kaheksandat korda toimuv Atea Action, mis kannab sel korral pealkirja „Digital = business strategy. For leaders developing intelligent organization“, vaagib läbi erinevate ettekannete seda, kuidas ettevõtted üha enam just digitaalsete lahenduste abil oma strateegilisi eesmärke saavutada saaksid. Konverents toob kokku IT-maailma olulised tegijad nagu Dell, Intel, Cisco, Lenovo, Hewlett Packard Enterprise, Asus, VMware, Veeam, SimpliVity, Sophos, F-Secure, Kaspersky Lab, Samsung, Brother, Epson, Kingston Technology, Nordicmind, Eaton ja Elo Touch Solutions.

IT-visionäär, digimaailma trendide jälgija ja raamatu „Living without oil“ kaasautor, hollandlane Rob Creemers nentis päeva esimeses ettekandes, et maailm muutub tänu tehnoloogiale järgmise 20 aasta jooksul täielikult. „Mõelge, pelgalt 20 aasta pärast on meie mobiiltelefonid 1000 korda võimsamad, kui nad on tänasel päeval. Nii võimaldab mobiiltelefon näiteks meie tervisliku seisundi kohta diagnoosi anda, tuvastada tänavapildis inimesi ning teha asju, mida me tänapäeval veel päris täpselt hoomatagi ei suuda,“ lausus Creemers, kes jälgib igapäevaselt uusi arenguid infotehnoloogia, energeetika ja globaliseerumise valdkondades.

Creemersi jaoks on viimaste aastate jooksul olnud põhifookuses tehnoloogia kiire arengutempo mõju meie tänasele ühiskonnale. „Digitaalne revolutsioon võtab inimestelt töökohad – seda tegelikult juba praegu, mil me oleme sisenenud faasi, kus inimesed töötavad robotitega käsikäes. Juba täna on 40% töökohtadest tänu tehnoloogia arengule löögi all ning me peame mõtlema, mis saab nendest inimestest, kellel pole töökohta, pole sissetulekut, kuid keda on tarbijatena ometi vaja.

„Tehnoloogia eksponentsiaalne areng võib tunduda ebaolulisena, aga ma leian, et me ei suuda isegi mõista, kui kiire see areng on. Meie mõtlemine on selleks liiga lineaarne. Võib juba praegu ennustada, et tulevikus eksisteerivad kaks gruppi – inimesed, kes programmeerivad masinaid, ja masinad, kes „programmeerivad“ inimesi.“ ennustas Creemers. Tema sõnul ei suuda paljud inimesed tänapäeval uskuda, et kõigest 10 aastat tagasi ei olnud meil veel isegi nutitelefone. „Me ei ole võimelised tulevikku sellises ulatuses ette nägema, kui kiiresti meie maailm reaalselt areneb, vastasel juhul valmistaksime täna sündivaid lapsi koolides ette aastaks 2032. Kuid me ei suuda seda,“ sõnas Creemers.

Creemers, kes on IT valdkonnas olnud tegev juba 1980. aastast, selgitas oma ettekandes, et tehnoloogia arengut tuleks tegelikult käsitleda pigem positiivse nähtusena, kuna see suudab oluliselt parandada meie elukvaliteeti ning aitab muuhulgas pikendada ka meie eluiga. „Me peame paratamatult arvestama sellega, et isegi meie tänase tarbimise juures peame järjest rohkem mõtlema sellele, kuidas säästa, ning ma usun, et ka siin tuleb tehnoloogia meile appi. Sellesse, et robotid maailma üle võtavad, ma ei usu,“ lausus Creemers.

Atea on suurim infotehnoloogiliste lahenduste ja teenuste pakkuja kõigis Põhjamaades ja Baltiriikides. Ateal on kokku 90 kontorit, mis on esindatud Norras, Rootsis, Taanis, Soomes, Leedus, Lätis ja Eestis. Ateas on kokku üle 6500 töötaja, kellest rohkem kui pooled on sertifitseeritud spetsialistid. Atea kontserni kogukäive 2014. aastal ületas 2,67 miljardit eurot.