2016-10-11

Taavi Kotka Atea Action konverentsil: Eesti eeliseks majanduse kasvatamisel on digitaalne taristu

Täna toimub Tallinnas IT-konverents Atea Action. Eestis kuuendat aastat järjest toimuv konverents keskendub sel aastal targalt IT tuleviku ehitamisele. Atea tegevjuhi Ruslan Štšerbjuki sõnul saab IT tuleviku ehitamist ühendada teemaviitega #EhitameEestIT-t. 

Konverentsi avakõne järel pidas sütitava kõne Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi side ja riigi infosüsteemide asekantsler Taavi Kotka, kelle sõnul on Eesti ainus riik maailmas, millel eksisteerib digitaalne taristu e-kodanike püüdmiseks.

“Suurel osal arenenud riikidest on tööjõu vananemise probleem. Tööjõu liikumise, vananemise ning muude põhjuste tõttu ähvardab ka Eestit 100 tuhande töötaja kaotus aastaks 2025. See on ca 15% tööealisest elanikkonnast. Seega, kui tahame rääkida majanduskasvust, siis ei piisa vaid efektiivistamisest ja lisandväärtuse kasvust, meil on vaja siduda rohkem inimesi enda majandusruumiga kas siis füüsiliselt (immigratsioon) või virtuaalselt (e-residentsus) ”, kirjeldas olukorda Kotka.

Eesti IT-juhina tuntud Kotka sõnul on Eesti loonud digitaalseid stiimuleid, millega meelitatakse meie digitaalseid teenuseid kasutama tööjõud, kelle töö ei ole füüsilisest asukohast seotud.

“Telepordi andmetel on maailmas kokku 3,5 miljardit töötavat inimest, kellest 680 miljonit võiksid oma tööd teha kaugtööna ehk nende füüsiline asukoht ei ole otseselt töö tegemisega seotud. See on sektor, mida massiliselt veel üle maailma püüdma pole hakatud ja Eestil on siin oma võimalus. Isegi kui suudaksime olla atraktiivne keskkond ainult 0,1% neist, oleks see ikkagi 680 tuhat, kes läbi e-residentsuse võiksid olla meiega seotud ”, teatas Kotka.

Kotka kinnitusel ei ole ükski teine riik maailmas peale Eesti oma teenustega nii kaugele jõudnud, et e-residente teenindada, isegi mitte Singapur. Tema väitel saab konkurents siin vallas lähiaastatel olema tihe.

Atea AS-i korraldatav Atea Action on IT konverents, kus Expo alale on koondunud üle 20 IT-maailma tipptegija ning kolmes erinevas saalis esinevad valdkonna tuntumate brändide esindajad. Konverents Atea Action toimub iga-aastaselt kõigis 7 Atea tegutsemisriigis. Eestis toimub üritus juba kuuendat aastat

Atea Actionil toimuvast saab ülevaate Atea blogist.

Ürituse toetajad on Cisco, Hewlett Packard Enterprise, Dell, Atea, DellEMC, Smart Technologies, Simplivity, Ruckus Wireless, Eaton, Veeam, Lenovo, Rohde&Schwarz Cybersecurity, VMware, Apple, Sophos, Kaspersky Lab, Samsung, F-Secure, Deltagon, Checkpoint, Utimaco.

Atea on suurim infotehnoloogiliste terviklahenduste ja teenuste pakkuja Põhjamaades ja Balti riikides, tegutsedes Norras, Rootsis, Taanis, Soomes, Leedus, Lätis ja Eestis. Enam kui 90 Atea kontoris on kokku üle 6500 töötaja, kellest 3700 on sertifitseeritud spetsialistid ja konsultandid. Atea Eestis töötab ligi 60 inimest.