WiFi 2017-08-22

„WiFi-purgist nurgas“ jääb alati väheks

Kontorisse WiFi-võrgu loomises pole midagi keerulist: tood poest kõige kiirema WiFi-seadme ja ühendad seinast tuleva kaabli otsa, õige? Tegelikult muidugi mitte, sest siin on juba tehtud kolm valearvestust, mis tähendavad raisatud raha ja lünklikku ühendust.

Arvutivõrkude maailmas areneb viimastel aastatel kõige tormilisemalt just wifi-tehnoloogia, sest kõik tahavad kaablitest lahti saada, ettevõtted vajavad järjest suuremaid ja paremaid võrke. Nii on seadmete kvaliteet ja hinnatase veninud väga laiaks, alates üheksaeurosest “purgist” toanurgas kuni profiseadmeteni, mis tagavad laitmatu andmeside mitmekümne tuhande osalejaga konverentsidel ja kontsertidel. Ning tõenäosus selles võimaluste meres Google’i abiga ise õige lahenduseni jõuda on nullilähedane.

Tõsi, kõige pisemates kontorites võibki poest ostetud laiatarbe-seade tükk aega probleemitult toanurgas vilkuda. Kuid kõik vähegi mikrokontorist suurem käib sellisele kodukasutaja-seadmele üle jõu: kas ei suuda ta kõiki internetiseadmeid korraga ära teenindada, läheb levi auklikuks, jääb turvalisus puudulikuks või osutub võrgu haldamine lootusetult kohmakaks. Eespool toodud lihtsas näites on põhimõttelisi vigu juba kolm.

Kiirus pole kõik

Esimene viga on kiiruse ületähtsustmine. Andmesidekiirus on lihtne ja igaühele arusaadav näitaja, kuid bitid liiguvad nii kaablis kui eetris tänapäeval juba kiirustega, kus lõppkasutajale pole enam vahet mis see täpne number on. Veel üsna hiljuti üritasid telekomioperaatorid üksteist koduinterneti kiirustega üle trumbata, kuid päriselus on väga vähe olukordi kus kolmesajase kiirusega kodukasutaja end paremini tunneb kui sajase paketi omanik. Ammugi pole kaasaegses, paari-kolme gigabitise kiirusega wifi-võrgus see täpne lõppkiirus enam primaarne, sest väga vähe asju jääb kiiruse taha kinni.

Küll on igaühel meist kaasas järjest rohkem võrguühendusega seadmeid. Iga kontorisse saabuva inimesega ühendub täna võrku keskmiselt kolm võrguühendusega seadet. Ent tõsise tehnoloogiaentusiasti saabudes võib tema moodsa sülearvuti kõrval wifisse ühenduda veel valve- ja eratelefon, nutikell, tahvelarvuti, e-luger, aktiivsusmonitor, digikaamera… Ja see võrguühendust kasutavate seadmete nimekiri pikeneb üha: internetti ühenduvad sõiduautod, külmkapid, telerid, helisüsteemid on juba täna reaalsus, ning võib mürki võtta et neid seadmeid on tulevikus rohkem, mitte vähem.

Nii arenebki wifitehnoloogia täna mitte enam suurema kiiruse, vaid kasutajate tiheduse suunas. Ehk loeb see, kui palju erinevaid seadmeid suudab wifi-võrk samaaegselt teenindada. Näiteks suure nõupidamisruumi võib ka odav laiatarbeseade katta laitmatu levialaga, ent kui sinna ruumi siseneb 30 inimest kõigi oma nutiseadmetega, on häda käes. Kiirused hakkavad langema, ühendused katkema. Kvaliteetsed profiseadmed, millest Atea kasutab peamiselt Cisco ja Ruckuse toodangut, garanteerivad kiire ja stabiilse ühenduse ka suurele hulgale kasutajatele.

“Purk nurgas” jätab hätta

Teine viga ülaltoodud näites seisnebki wifi-seadme “juhtme otsa” ühendamises. Kiire andmeside saab liikuda vaid kõrge sagedusega raadiolainete turjal, aga kõrged sagedused hea leviga just ei hiilga. Seintes peituvad metallkonstruktsioonid, kaablipuntrad ja juhtmed takistavad raadiolainete levikut, isegi pakettaknad sisaldavad piisavalt metalli et andmesidet häirida. Rääkimata keerulisema ehitusega hoonetest, mitmel korrusel laiuvast kontorist või lausa metallangaari rajatud tootmistsehhist.

Nii ongi professionaalsete wifi-lahenduste teine põhiparameeter just levi kvaliteet, võime levida keerulise konstruktsiooniga ruumides. Kvaliteetsed profiseadmed kasutavad väga nutikaid lahendusi stabiilse ja kiire wifi-signaali tagamiseks ka keerulistes oludes.

Kuid kvaliteetse levi tagamine ei taandu üksnes kalli seadme ostmisele, ka kallitest seadmetest on väga lihtne ehitada kasutuskõlbmatu wifi-võrk. Vähegi suuremate või keerulisemate ruumide puhul on parim, kui kogemustega teenusepakkuja on võrgu rajamisel algusest peale kaasas. See tähendab, et kaardistab vajadused ja olud, projekteerib oma kogemuste põhjal võrgu ning ehitab selle ka välja. Sest suure ja toimiva süsteemi loomine nõuab paljuenamat, kui lihtsalt kallite aparaatide kokkukaabeldamist.

Kaubanduskeskusest seadmeid ei saa

Kolmas viga ülaltoodud näites ongi eeldus, et head seadmed saad kaubanduskeskuse kõige suuremast elektroonikapoest. Koju sobilikud seadmed leiad sealt küll, mõned seadmed maksavad lausa alla kümne euro. Kuid stabiilse ühenduse arvukatele kasutajatele ja keerukates oludes kindlustavad vaid professionaalsed seadmed tipptootjatelt.

Atea portfelli kuuluvad Cisco ja Ruckuse seadmed. Mitte selle pärast, et muid häid tootjaid poleks, vaid selle pärast et nendega on Ateal aastatepikkune kogemus. Cisco on tehnoloogiamaailma gigant, Microsoftiga võrreldav kontsern kes on muu hulgas ka maailma suurim võrguseadmete tootja. Kui Cisco megakontserni tootevalik koosneb tuhandetest ja tuhandetest seadmetest, siis Ruckuse valik mahub paarile A4-lehele. Tehnoloogiamaailma mõttes väiketootja Ruckus teeb ainult wifi-seadmeid, aga teeb neid väga hästi.  Oma kõrge kvaliteedi pärast kasutatakse Ruckust palju näiteks hotellide või transpordivahendite võrkude ehitamisel.

Turult leiab võrguseadmeid, mis on Cisco või Ruckuse omadest isegi neli-viis korda odavamad. Kuid soovides pakkuda täisteenust ja pikaajalist kliendisuhet, oleks Ateast kergemeelne meelitada klienti madala alghinnaga. Meie kogemus näitab, et see jätab lihtsalt probleemid ja kulud tulevikku, samas kui hoolsalt läbi mõeldud ja kvaliteetsetest seadmetest koostatud võrk lubab pakkuda garanteeritud tulemusi. Meie eesmärk Ateas on ehitada üles pikaajaline kliendisuhe, mis jätab eksimise ruumi vähe: me peame pakkuma kvaliteetse lahenduse, mis töötaks probleemitult ja oleks pikas perspektiivis kulutõhus. Parim viis selleks on kvaliteetsed seadmed ja hoolikalt läbi mõeldud lahendused.